site (2)

جالب‌ترین و جدیدترین گجت‌های پزشکی نمایشگاه CES 2020

نمایشگاه بین‌المللی CES (Consumer Electronics Show) در ژانویه هر سال در نیویورک برگزار می‌شود و بزرگترین نمایشگاه سالانه جهان برای عرضه نوآوری‌ها در زمینه تکنولوژی است. در نمایشگاه امسال حدود ۲۰,۰۰۰ محصول جدید توسط ۱۰۰۰ استارتاپ ارائه شده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی جدیدترین و جالب‌ترین گجت‌های پزشکی این نمایشگاه CES 2020 بپردازیم.

 

مانیتور فشار خون پوشیدنی

HeartGuide اولین مانتیور فشار خون پوشیدنی است که توسط شرکت ژاپنی Omron Healthcare ارائه شده است. این دستگاه که به شکل ساعت مچی طراحی شده است، فشار خون را با استفاده از فناوری نوسان‌سنجی (oscillometric) اندازه‌گیری می‌کند. این فناوری توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده به عنوان استانداردی برای اندازه‌گیری دقیق و خودکار فشار خون تائید شده است. این شرکت ژاپنی قصد دارد که در تابستان ۲۰۲۰ یک اپلیکیشن جدید برای محصول خود راه‌اندازی کند که هنگامی که با دستگاه متصل می‌شود می‌تواند اطلاعاتی در مورد سلامتی قلب، راهنمایی‌های پزشکی و تشویق‌کننده‌ی کاربران برای تغییر رفتار آن‌ها باشد. کاربران همچنین می‌توانند داده‌های ثبت‌شده توسط دستگاه را با دکتر خود به اشتراک بگذارند.

تجهیزات پزشکی در دست بیمار

این روزها همه در مورد دورپزشکی یا telemedicine صحبت می‌کنند. اما یک پزشک چگونه می‌تواند قلب یا ریه‌های بیمار را از طریق صفحه نمایش چک کند؟

MedWand یک وسیله دستی و شامل چندین ابزار تشخیصی است که به گونه‌ای طراحی شده است که توسط بیمار استفاده شود و نتایج آن برای پزشک نمایش داده شود. این دستگاه می‌تواند برای سنجش قلب، ریه‌ها، سطح اکسیژن خون، معاینه بینی/ گلو/ دهان و موارد دیگر استفاده شود. MedWand همچنین می‌تواند توسط کارمندان اورژانس یا پزشکان در مناطق دور افتاده مورد استفاده قرار گیرد.

سیستم روشنایی هوشمند برای کاربردهای پزشکی

شرکت Gentex با همکاری دانشگاه علوم پزشکی Mayo Clinic، یک سیستم روشنایی هوشمند برای اتاق‌های جراحی و مراقبت از بیمار ارائه‌ کرده ‌است تا مشکلات مربوط به روشنایی اتاق‌های جراحی را برطرف کنند. این سیستم هوشمند روشنایی از دستورات صوتی، حرکات دست پزشک یا سیستم ردیابی دستی استفاده می‌کند. همچنین این سیستم روشنایی هوشمند از تابش ماوراء بنفش برای کشتن میکروب‌ها در زمان‌هایی که کسی در اتاق نیست به منظور استریل کردن محیط استفاده می‌کند.

آنالیزکننده‌ی تنفس

دستگاه MouthLab که محصول شرکت Aidar Health است، اطلاعات فوری در مورد علائم حیاتی کاربر در اختیارش قرار می‌دهد. هنگامی که کاربران در قسمت دهانه MouthLab نفس می‌کشند، دستگاه در کمتر از یک دقیقه، ده مورد از پارامترهای مربوط به سلامتی- دما، میزان نبض، سرعت تنفس، فشار خون، ضربان قلب، میزان اشباع اکسیژن و غیره را اندازه‌گیری می‌کند. کاربران می‌توانند داده‌های روزانه و طولی مدت خود را ردیابی کنند. همچنین پزشکان می‌توانند با استفاده از این اطلاعات روند سلامتی بیمار را تحت نظر داشته باشند. با این حال، MouthLab هنوز باید توسط FDA تائید شود.

نظارت بر گلوکز به روشی غیرتهاجمی

 دستگاه پوشیدنی Glutrac به این منظور طراحی شده است که میزان گلوکز خون را به روش غیرتهاجمی اندازه‌گیری کند. این دستگاه نمونه اولیه شرکت Add Care است که دارای سنسورهای نوری می‌باشد. بر اساس سیگنال‌های جمع‌آوری شده توسط دستگاه، Glutrac مدل‌های اختصاصی برای کاربر را در ابر (cloud) ایجاد می‌کند تا قند خون را محاسبه کند.  Glutracبه کاربران این امکان را می‌دهد که داده‌های مربوط به گلوکز خون خود را در هر زمان و هر مکان اندازه‌گیری کنند تا به طور خودکار وضعیت سلامتی خود را در زمان واقعی کنترل کنند.

هدست تسکین‌دهنده‌ی درد‌های مزمن

Sana یک هدست زیست‎درمانی (biotherapeutic) است. هنگام روشن شدن، دستگاه الگوی پیچیده‌ای از تحریک‌های نور و صدا منتشر می‌کند تا تعادل بین سمت چپ و راست مغز افزایش یابد و منجر به آرامش بیشتر شود. Sana می‌تواند یک ذهن شلوغ را خالی کند و روند بهبود روحی و جسمی را تسریع کند.

 

اگر به این مباحث علاقه‌مند هستید سلسله کارگاه‌های سخت آفرینی شتاب‌دهنده پارک علم و فناوری شریف را طریق این لینک دنبال کنید.

پاسخی بگذارید

خواهشمند است نام خود را بنویسید.
لطفا پیامتان را بنویسید.