Untitled design (6)

مصاحبه با مهندس معید دهقان‌پور کارآفرین حوزه پزشکی

 شرکت دانش‌بنیان فن‌آوران سپیدجامگان تولید‌ کننده تجهیزات پزشکی با تمرکز بر فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی است. در ادامه مصاحبه شتاب‌دهنده پارک علم وفناوری شریف با مهندس معید دهقان‌پور بنیان‌گذار و مدیرعامل این شرکت را می‌توانید بخوانید.

– لطفا خودتان را معرفی کنید (لطفا در مورد سوابق تحصیلی و سوابق کاری خود توضیح دهید.)

اینجانب معید دهقانپور فراشاه ۳۰ سال سن داشته و فارغ التحصیل رشته برق و الکترونیک و فیزیک می باشم. برنده جشنواره بنیاد ملی نخبگان و جشنواره خوارزمی می باشم و تاکنون بیش از ۱۲۸ ثبت اختراع داخلی و خارجی را به ثبت رسانده‌ام و به یاری خدا موفق به تجاری سازی و عرضه بیش از ۸۰ محصول مختلف در حوزه تجهیزات پزشکی، نفت وگاز و دیگر علوم پزشکی و مهندسی شده‌ام. از ۱۶ سالگی فعالیت کاری خود را شروع کرده و از سال ۱۳۹۴ با ثبت شرکت فن‌آوران سپیدجامگان بصورت رسمی به خدمت رسانی به جامعه محترم پزشکان مشغول می باشم. این شرکت با کسب مجوز دانش‌بنیانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به طراحی و تولید انبوه انواع دستگاه‌های با دانش فناوری بالا در حوزه تجهیزات پزشکی شده است، به طوریکه برخی پروژه‌های ملی را دست اجرا دارد.

– لطفا ایده ایجاد کسب وکار و محصولتان را توضیح دهید. شرکت شما دقیقا چه محصولی تولید می‌کند؟

طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی، دستگاه‌های فراوری گیاهان دارویی، پروژه‌های سلولی و پیشرفته در شمار تولیدات شرکت‌ دانش‌بنیان فن‌آوران سپیدجامگان قرار دارد. در حوزه تجهیزات پزشکی با نیاز سنجی از جامعه محترم پزشکان به بررسی کمبودها و نیازها پرداختیم تا خدمت مناسب با هزینه بسیار پائین به بیماران ارائه گردد. با تولید هر دستگاه دوره های آموزشی برای جامعه هدف از پزشکان برگزار شده و تمام دغدغه‌های آن‌ها را در زمینه نحوه استفاده، ابزارهای جانبی، خدمات پس از فروش تامین می گردد.

در حوزه فراوری گیاهان دارویی باید اشاره کنم که کشور ما از ۱۳ اقلیم آب و هوایی دنیا ۱۱ اقلیم را در خود جای داده است. ۸ هزار گیاه دارویی و ماده موثره در کشورمان موجود است برهمین اساس بجای اینکه محصولات را خام صادر و دوباره محصولات را به شکل دارو با قیمت گزاف وارد کشور کنیم تکنولوژی‌هایی را بومی‌سازی کردیم که با کیفیت فوق العاده این ماده اولیه را تبدیل به محصولی با ارزش افزوده بسیار بالا می‌کند.

– از کجا متوجه شدید که محصول شما نیاز بازار است؟ چه تحقیقاتی انجام دادید؟

تحریم‌های ناجوانمردانه ای که کشورمان را مورد حمله قرار داده است موجب گردیده تا بسیاری از خدمات با کیفیت مناسب قابل ارائه به بیماران نباشد. پروسه تولید، به دلیل های‌تک بودن و به روز بودن فرآیند پیچیده‌ای است و درصد بالایی از کالای پزشکی ما در ایران محصولات وارداتی است. به همین دلیل پزشکان ما به برخی تجهیزات ویژه برای درمان بیماران دسترسی نداشتند و این موضوع سبب شد که پزشکان ایده‌های خود را با ما مطرح کنند و شرکت براساس نیاز آن‌ها وسیله مورد نظر پزشکان را تولید کرد. دستگاه‌های تولید شده هم سیکل درمان را تسریع می‌بخشد و هم در کاهش هزینه‌های درمانی موثر است و از طرف دیگر مانع از خروج سرمایه از کشور می شود.

خام فروشی محصولات نباتی بالاخص گیاهان دارویی ما را بر این داشت تا با توجه به ارزش افزوده بسیار بالا فراوری گیاهان دارویی را در دستور کار خود قرار دهیم و علاوه بر جلوگیری از خام فروشی نسبت به ارز آوری برای کشور تلاش کرده باشیم.

– تیم خود را چگونه تشکیل دادید و خصوصیات بارز تیم شما چیست؟

 تمام افراد شاغل در شرکت از جوانان نخبه و متخصصی هستند که با وجود موقعیت های فراوان خارجی در کشور خود مانده و به خدمت به مردم ایران اسلامی مشغول هستند. علاوه بر دانش فنی بالا، یکدلی و صمیمیت از خصوصیات بارز همکاران در این شرکت است که به مانند یک خانواده متحد با یک هدف مشترک مسیر پیشرفت را در کنار هم سیر می کنیم.

– در ابتدای مسیر کارآفرینان عمدتا با چه چالش‌هایی برخورد می‌کنند؟ مثالی از خودتان در رابطه با مواجهه با این چالش‌ها دارید؟

وجود سیاست های مختلف در یک مجموعه یا سازمان هایی که موازی با هم کار می کنند از مشکلات عدیده است که به آن مواجه هستیم. آیین نامه های غیرشفاف و گاها در تضاد با یکدیگر، بروکراسی های پیچیده و زمان بر ممکن است هر جوان خلاقی را با یاس و ناامیدی مواجه کند.

اداره کل تجهیزات پزشکی که قلبا اعتقاد دارم کارکنان آن با زحمت فراوان در حال خدمت هستند از مواردی است که شخصا در آن دچار مشکل شده ام. گاهی پیچیده بودن و طولانی بودن پروسه بررسی پرونده ها و ارزیابی محصولات چنان گریبانگیر می شود که بازار محصول تولید ممکن است از بین برود و شخص با شکست سنگینی مواجه گردد.

– در رابطه با نحوه‌ی جذب سرمایه‌گذار شرکت خود توضیح دهید.

به عقیده بنده گرفتن وام بزرگترین اشتباهی است که یک جوان در ابتدای کار خود می تواند انجام دهد و این امر ممکن است به شکستی غیرقابل جبران برای او منجر شود. لذا ایده من برای جذب سرمایه بصورتی بود که با تولید محصولات کم هزینه ابتدائا از سود به دست آمده سرمایه‌ای را تامین کنم و سپس به فکر تولید محصولات هزینه بر باشم. در این بین با پیشرفت شرکت به همان نسبت درصد ریسک پذیری هم افزایش پیدا کرد و بازارهای خارجی هم مورد هدف قرار گرفت.

– یکی از مشکلات حوزه‌ی شرکت شما بحث قوانین رگولاتوری هستش. شما چه مجوزهایی دریافت کردید و از دشواری این مسیر بفرمایید.

برخی از دستگاه های تولیدی این شرکت نیاز به مجوز از اداره کل تجهییزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارد که تاکنون موفق به کسب آن شده است. اما برای برخی از محصولات همچنان در گیر و دار گرفتن مجوز هستیم. پیچیده بودن و طولانی بودن پروسه بررسی محصولات تولیدی گاهی چنان هزینه بر و زمان بر است که منجر به از بین رفتن بازار موجود می گردد. وجود آئین نامه های مختلف و گاها در تضاد با یکدیگر، عدم پاسخگویی مناسب مسئولین و وعده و وعیدها همواره همچون سنگی در مسیر تولید و اشتغال بوده است.

– چند اتفاق مهم و تاثیرگذار در طول حرکت شرکت به سمت موفقیت چه بودند؟

 بنده موفقیت خود را مدیون چند عامل می دانم. یک، اعتقاد و ایمان به مسیری که در آن پای گذاشته ام و تلاش خستگی ناپذیر برای رسیدن به هدف. دو، استفاده از شکست ها و تجربیات گذشته. سه، استفاده از نیروی جوان و با انگیزه. چهار، حمایت نزدیکان و بخصوص خانواده عزیزم. و اما پنج که مهمترین عامل است، توکل به خداوند متعال و یاری طلبی از او و کندن از هر آنچه غیر اوست.

– مهمترین عامل در موفقیت یک کسب‌وکار چیست؟ نقش انگیزه رو در این میان بفرمایید.

 قطعا انگیزه و تلاش خستگی ناپذیر از خصوصیات یک جوان خلاق جویای کسب موفقیت است اما هدف گذاری را من در درجه اول می دانم. هدف گذاری و تعیین برایند زمانی برای نیل به آن هدف اولین قدم است. پیش بینی مشکلاتی که در مسیر با آن ممکن است مواجه گردم و نحوه مواجهه و رفع آن ها می تواند در مسیر پیشرفت بسیار مفید واقع گردد. عدم ناامیدی و یاس در مقابل مشکلات را خداوند متعال به همه ما گوشزد کرده است ( إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا – براستی که با سختی آسانی است )

– در آخر چه پیشنهادی برای کسانی که می خواهند استارتاپ خود را راه‌اندازی کنند دارید؟

 پیشنهادم به این عزیزان است که با یک هدف گذاری مشخص، زمان بندی معین، استفاده از مشورت و تجربه دیگران در این مسیر گام بردارند و با تلاش و انگیزه فراوان سعی بر رسیدن به آن داشته باشند. شیرینی که در پایان در انتظار آن هاست تمام تلخی ها و سختی های ممکن را در مسیر پیشرفت به یک خاطره زیبا و پندآموز تبدیل خواهد کرد. توکل به خداوند متعال و ایمان به هدف پیش رو قطعا شما را پیروز این میدان خواهد کرد.

– آیا مطلبی هست در سوالات مطرح نشده باشد ولی علاقه‌مند هستید که آن را بیان کنید؟

امید است که به یاری خدا و با همت و مساعدت مسئولین، در مسیر دستیابی به فرموده مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) در زمینه رونق شرکت های دانش بنیان و خودکفایی بیش از پیش کشور گام برداریم تا خدماتی هرچند کوچک به مردم شریف ایران اسلامی ارائه دهیم

پاسخی بگذارید

خواهشمند است نام خود را بنویسید.
لطفا پیامتان را بنویسید.