WhatsApp Image 2020-12-30 at 13.49.12

چگونه می‌توانید از نگاه یک سرمایه‌گذار برای استارتاپ خود هم‌بنیانگذار انتخاب کنید؟

هنگامی که به دنبال انتخاب یک هم‌بنیانگذار برای شرکت جدید خود هستید، بهتر است برای تصمیم‌گیری از دید یک سرمایه‌گذار فکر کنید. فکر کنید که چه چیزی باعث می‌شود که سرمایه‌گذار با خیال راحت روی استارتاپی سرمایه‌گذاری کند؟ سرمایه‌گذاران خطرپذیر مانند قاضی، هیئت منصفه و جلاد عمل می‌کنند، برخی از کسب‌وکارها را تشویق می‌کنند و بعضی دیگر را محکوم به شکست می‌کنند. هنگامی که به دنبال یافتن یک هم‌بنیانگذار برای کسب‌و‌کار آینده خود هستید، نگاه کردن از دید سرمایه‌گذاران خطرپذیر به شما در این تصمیم‌گیری کمک می‌کند. اما سرمایه‌گذاران خطرپذیر دقیقاً به دنبال چه هستند؟

 

 

ریسک را کاهش دهید

اول و مهم‌تر از همه، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری روی شرکت‌هایی هستند که کمترین ریسک را دارند. وقتی که به دنبال انتخاب هم‌بنیانگذار از بین گزینه‌های متخلف هستید، حتما تصور کنید که دقیقا چگونه هر گزینه ریسک مالی شرکت شما را افزایش یا کاهش می‌دهد. یا اینکه تصور کنید چگونه افرادی که تجربیات فراوانی دارند برای کاهش ریسک موثر هستند.

روش دیگری که برای کاهش ریسک وجود دارد، وجود دو یا حتی سه ‌بنیانگذار است. ثابت شده است که وجود چندین ‌بنیانگذار یک استراتژی راحت است. گرچه عجیب به نظر می‌رسد، اما بخاطر داشته باشید که برخی از موفق‌ترین شرکت‌ها چندین بنیانگذار دارند. مایکروسافت، گوگل و فیس‌بوک هرکدام با دو یا سه بنیانگذار شروع به کار کردند، و حتی توییتر چهار بنیان‌گذار داشت. واقعیت این است که اگر شما نیاز دارید که ریسک خود را برای سرمایه‌گذار کاهش دهید، ساده‌ترین راه برای انجام این کار اضافه کردن بنیانگذاران است.

 

 

فردی با مهارت‌های مکمل خودتان پیدا کنید

اپل بدون هدایت سختگیرانه استیو جابز به کجا می‌رسید؟ یا سرنوشت اپل بدون خلاقیت استیو وازنیک چه می‌شد؟ جابز روی برند شرکت کار می‌کرد و وازنیک روی جنبه فنی تمرکز داشت. با این هماهنگی، اپل به سرعت به شهرت رسید.

هنگام جستجو بین شرکت‌ها برای جذب سرمایه، سرمایه‌گذاران خطرپذیر اغلب به دنبال یافتن نوع خاصی از سازگاری و تطابق طولانی مدت بین هم‌بنیانگذاران هستند که به آن‌ها اطمینان می‌دهد سرمایه‌ آن‌ها به هدر نمی‌رود. مطمئناً همه تیم‌های هم‌بنیانگذار مانند جابز و وزنیاک نیستند. با این حال، مهم است که هم‌بنیانگذاری را انتخاب کنید که کاملا مهارت‌های شما را تکمیل کند.

در حالت ایده آل، یک استارتاپ خوب به یک نفر برای ساختن محصول و به نفر دیگری برای فروش آن نیاز دارد. البته مهم است که مهارت‌های آن‌ها با هم تداخل نداشته باشند- برای ایجاد یک سازمان عالی، ضروری است که هیچ مهارتی اضافی و تکراری نباشد. هم‌بنیانگذاران با مهارت‌های تکمیل‌کننده، ریسک شرکت را کاهش می‌دهند و منجر به فرصت‌های بیشتری برای تأمین سرمایه می‌شوند. به عنوان مثال، اگر برنامه‌نویسی و جنبه فنی محصول را می‌دانید، به دنبال شخصی باشید که در کارهایی مانند امور مالی و بازاریابی تبحر داشته باشد.

با این حال، اگرچه هم‌بنیانگذاران باید در مهارت‌هایی که به استارتاپ می‌آورند متفاوت باشند، اما مهم است که هر یک از آن‌ها چشم‌انداز بلند مدت مشابه با تعهد ۱۰۰ درصدی به شرکت داشته باشند. هم‌بنیانگذاری که تمام وقت خود را صرف شرکت نمی‌کند باعث ایجاد مشکل می‌شود. شما باید کسی را پیدا کنید که با سازمان رشد کند. مهمتر از همه، شما باید به سرمایه‌گذاران خطرپذیر نشان دهید که شرکت شما دوام خواهد داشت. علاوه بر این، یک تیم خوب هم‌بنیانگذار یکی از بهترین روش‌ها برای این کار است.

 

 

چگونه هم‌بنیانگذاری با مهارت‌های مکمل انتخاب کنیم؟

اما دقیقا چگونه از دید سرمایه‌گذاران یک شریک عالی پیدا کنیم؟ شما قرار است ساعت‌های بی‌شماری را با بنیانگذار خود سپری کنید- به خصوص در چند ماه اول. برای اطمینان از سازگاری با یکدیگر بهتر است که به شراکت خود مانند یک ازدواج نگاه کنید.

شخصی را پیدا کنید که می‌توانید با او کنار بیایید و به “اولین قرار ملاقات” با او بروید. شما باید کاری کنید که متوجه شوید آیا با هم خوب کار می‌کنید یا خیر. اگر سازگاری متقابل داشته باشید خیلی زود متوجه خواهید شد.

انتخاب هم‌بنیانگذار یکی از تأثیرگذارترین تصمیماتی است که می‌توانید در مراحل اولیه بگیرید. در حالی که استرس‌آور است، مهم است که فقط یک قدم به عقب برگردید و به اینکه شرکت شما از نگاه سرمایه‌گذار چگونه به نظر می‌رسد، فکر کنید.

 

 

پاسخی بگذارید

خواهشمند است نام خود را بنویسید.
لطفا پیامتان را بنویسید.